Polska lat 80. oczami dziecka raz jeszcze

Do sprzedaży wraca komiks MARZI. Tym razem będzie to dwutomowe wydanie – w większym formacie z niepublikowanymi dotąd materiałami.

Opowieści z PRL-u okraszone dużą dawką absurdu i gorzkiego poczucia humoru większość z nas zna albo z autopsji, albo dzięki kultowym już polskim komediom. Z sentymentem, częściej z niedowierzaniem i grozą, wspominamy te czasy. Dziś do pakietu pamiątek po PRL-u można dodać nowe wydanie Marzi, opowieści o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Kolejki, zapisy na towary, zakupy na zapas, zabawy dzieci, pielgrzymka papieża, czołgi na ulicach… Nie ma tu wielkiej polityki, martyrologii, jest natomiast szczerość w portretowaniu postaci i relacji rodzinnych oraz dbałość o szczegóły.

Marzi jest świadectwem pewnej epoki, stanowi też zbiór bardzo osobistych wspomnień z czasów wciąż żywych w pamięci Polaków. Komiks Marzi w tym samym stopniu zainteresuje tych, którzy pamiętają absurdalną polską rzeczywistość przełomu lat 80. i 90., jak i tych, którzy jej nie doświadczyli. Album powstał z myślą o czytelnikach mieszkających na zachód od Polski, nieznających realiów PRL i mimo dużych barier społeczno-kulturowych został ciepło przyjęty przez krytykę.

„Marzi to mała dziewczynka, która opowiada o swoich przeżyciach w okresie PRL-u. Marzi to ja” – mówi współautorka komiksów, w których wielka historia Solidarności jest tłem dla przygód dziecka lat 80. – „Marzi dużo myśli, analizuje, zastanawia się. Ten komiks to taki trochę pamiętnik, a każda ilustracja jest jak zdjęcie z albumu.” – Marzena Sowa.

Dla obcokrajowców, zwłaszcza spoza zachodniej granicy Polski, historie Marzi są intrygujące i trochę ekscentryczne. – Mają świadomość, gdzie leży nasz kraj, zawsze trochę o nim wiedzieli, o papieżu Janie Pawle II, o Solidarności, o Jaruzelskim. Ale nie wiedzieli, że mimo wszystko my mogliśmy żyć w tym PRL-u szczęśliwie, mieć normalne dzieciństwo. Nasze zabawy może były trochę dziwne dla nich, ale w sumie dzieciństwo moje, czyli Marzi jest bardzo uniwersalne. – wyjaśnia autorka. Każdy może się w jakiś sposób z nim utożsamić. Najciekawsze historie pisze życie i taki jest ten komiks.

Cykl o Marzi zdobył popularność w państwach frankofońskich i w Polsce. Doceniono go również w wielu innych krajach, a w USA ukazał się w prestiżowej linii wydawniczej DC Vertigo. Pierwszy album Marzeny Sowy z rysunkami Sylvaina Savoia, „Dzieci i ryby głosu nie mają” trafi do sprzedaży 1. sierpnia 2018 roku. To zebrane w jednym tomie cztery historie znane już polskim czytelnikom. W drugim tomie znajdą się kolejne dwie wydane już w Polsce, jedna nowa opowieść oraz krótkie formy publikowane m.in. w prasie francuskiej. Premiera zaplanowano na pierwszy kwartał 2019.

  • Tytuł tomu: Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają, tom 1
  • Scenariusz: Marzena Sowa
  • Rysunki: Sylvain Savoia
  • Tłumaczenie: Marzena Sowa
  • Cena: 79,99
  • Liczba stron: 192
  • Oprawa: twarda
  • ISBN: 978-83-281-3521-5
  • Premiera: 1 sierpnia 2018 r.

Źródło: materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *