Szczęście Parkera, czyli powrót Pająka jakiego znamy?

Egmont nie daje odpocząć czytelnikom nawet na chwilę. Po zakończonej siedmiotomowej historii zatytułowanej The Superior Spider-Man rozpoczynamy nowy rozdział, ze znajomo brzmiącym tytułem Amazing. Czy to powrót Pająka, na jakiego czekaliśmy?

The Superior Spider-Man, to seria komiksowa realizowana w ramach Marvel Now! w latach 2013-2014 w formie dwutygodnika. Scenarzystą był Dan Slott – persona dobrze znana fanom Marvela, zaś za warstwę wizualną zadbali kolejno Ryan Stegman, Humberto Ramos i Giuseppe Camuncoli. Egmont nie czekając długo w 2015 roku sprezentował fanom Spider-Mana wspomnianą serię, która miała swój finał niedawno w tomie zatytułowanym „Ród Goblinów”.

Lepszy, ale nie najlepszy…

Ze Superior Spidey’em miałem poważne problemy, aby się przegryźć, co wynikało przede wszystkim z bardzo odważnej próby reinterpretowania jednej z najbardziej popularnych sylwetek wydawnictwa Marvel. Ruch dokonany przez Dana Slotta był na tyle śmiały, iż w oczach oddanego fana Pająka od pieluchy jawił się, jako czysta herezja.

Na wskutek walki z wielkim niebezpieczeństwem, zmuszającym Petera Parkera do wykorzystania eksperymentalnej technologii jednego z swoich największych wrogów – Otto Octaviusa, ośmioramienny bandyta zdołał wkraść się do umysłu naszego bohatera obejmując władzę nad jego ciałem. W ostatnim (mentalnym) pojedynku, przedstawionym w bodajże tomie „Ostatnie życzenie”, Peter umiera w mrokach umysłu, zaś pełen ster przejmuje Octavius.

Genialny naukowiec i chorobliwie ambitny socjopata, przekonany o swojej wyższości nad innymi zamknięty w ciele herosa, który jest na tyle silny by wymieniać ciosy z największymi kozakami uniwersum? To nie może się skończyć dobrze, zwłaszcza że sam pomysł wydawał się, aż nazbyt pokręcony, depcząc wieloletni dorobek tej postaci. Czym że jest Spider-Man bez swojego chwytliwego humoru i wyjątkowego uroku?

Niemniej z każdym kolejnym tomem połączenie dwóch jaźni – wymieszanie wspomnień i przekonań oryginalnego Spider-Mana z umysłem Octaviusa – doprowadza do całkiem ciekawego efektu fabularnego oraz narodzin teoretycznie jeszcze lepszego, czyli Superior Spider-Mana. Pytanie pada zatem zasadnicze: czy człowiek mający drugą szansę jest w stanie się zmienić? Rozterki i decyzje, jakie podejmuje doktor Otto Octavius cały czas natrafiają na bariery moralne zostawione przez poprzedniego lokatora ciała Spider-Mana, ale ta zapora bezpieczeństwa wydaje się nie zawsze być skuteczną.

Powrót do gry

Po walce z Venomem do gry wprost z otchłani wraca Peter, by ostatecznie przejąć kontrolę i dowiedzieć się, że jego życie, a także miasto podczas sześciomiesięcznej nieobecności wywróciło się do góry nogami. Teraz jego celem jest nie tylko nacieszyć się wolnością, ale jednocześnie odbudować zaufanie mieszkańców Nowego Jorku i towarzyszy broni z Avengers. Na scenę powracają jego dawni antagoniści, rozwścieczeni poczynaniami Superior Spider-Mana, z Elektro i Czarną Kotką na czele. Zaczynamy zupełnie nowe rozdanie.

Komiks Szczęście Parkera jest wypełniony po brzegi tym, za co kochamy oryginalnego Pająka: pociesznym humorem, wartką akcją, mocnymi zwrotami akcji, a także rozterkami o wielkiej mocy i wielkiej odpowiedzialności. Slott widać szczegółowo zaplanował wszystko, dzięki czemu poprzednie zeszyty współgrają z komiksem trzymanym w ręku. Co więcej, scenariusz jest szyty grubymi nićmi, bowiem sięga do już klasycznej serii „Powrót do domu”, czyli pojawienia się Morluna, a także Ezekiela. Jak się okaże, nie tylko Peter jest obdarzony pajęczymi mocami w nowojorskiej metropolii.

Resumując możecie spać spokojnie, bo jest dobrze. Nad rysunkami pracował Humberto Ramos. Wizualnie komiks jest spójny, ciesząc przede wszystkim dynamiką i zręcznym kadrowaniem, dając to, co najlepsze w gatunku super-bohaterskim. Fani Pająka będą zadowoleni, a nowicjusze dostają do łapek zręcznie napisane nowe otwarcie, zmierzające do kolejnego dużego wydarzenia w uniwersum Marvela.

Za udostępnienie komiksu dziękujemy wydawcy Egmont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *