Animator 2018 i filmy, które powalczą o Złotego Pegaza

Animator otrzymał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów. Jest to znakomita wiadomość dla wszystkich artystów, którzy zaprezentują swoje filmy w konkursie głównym.

Znamy już wszystkie tytuły, które rywalizować będą o Złotego Pegaza – najważniejszy laur Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2018. Z ponad tysiąca zgłoszeń nadesłanych z 63 krajów, w tym z Dominikany, Magadaskaru, Tajwanu, Libanu, Urugwaju czy Ekwadoru komisja selekcyjna, w składzie Agnieszka Kozłowska, Jerzy Armata, Piotr Muszalski wybrała 49 filmów krótkometrażowych. W konkursie znalazło się 7 filmów z Polski oraz jedna koprodukcja polsko-niemiecka.

Ostatni, 50. film krótkometrażowy wybierze publiczność podczas pokazów Animatora bez selekcji (3-5 lipca). Najlepszy obraz krótkometrażowy zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza / GRAND PRIX oraz 45 000 złotych.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w trakcie 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który rozpocznie się w Poznaniu 6. lipca. Zwycięzców poznamy podczas Gali zamykającej festiwal Animator 2018, która odbędzie się 12. lipca 2018 roku.

Ponadto czołówkę festiwalu przygotowała polska animatorka Renata Gąsiorowska (zdobywczyni Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich za Najlepszy Polski Film Krótkometrażowy „Cipka” na zeszłorocznym MFFA ANIMATOR. Inspiracją tegorocznej identyfikacji jest główny temat, czyli rewolucja w światowym kinie animowanym zainicjowana przez Jana Lenicę i Waleriana Borowczyka w drugiej połowie lat 50. XX wieku.

W warstwie narracyjnej czy ideowej czołówka oscyluje wokół rewolucji w duchu przemian kulturalno-społecznych. Te poszukiwania doprowadziły organizatorów do filozofa, teoretyka kultury i mediów Marshalla McLuhana i jego teorii: MEDIUM IS THE MESSAGE, która stała się głównym hasłem 11. MFFA Animator.

Według teorii McLuhana charakter środka komunikacji (medium) ma często większy wpływ na odbiorcę niż sama przekazywana wiadomość (message). Hasło MEDIUM IS THE MESSAGE wydaje się tym bardziej aktualne współcześnie w kontekście społecznym, jak i w kulturalnym.” – Filip Kozłowski, programmer Animatora.

Na podstawie Filmu Renaty Gąsiorowskiej, studio kreatywne Bękarty stworzyło wyraźną i charakterystyczną identyfikację wizualną festiwalu, która ukazuje cztery postacie narysowane przez artystkę oraz hasło przewodnie 11. MFFA Animator. Każdy nośnik promocyjny ukazuje inną postać, dzięki czemu Animator 2018 ma nie jeden, a cztery plakaty, które ubarwią przestrzeń miejską latem 2018. Jedenasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 6-12 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *