Co zobaczymy podczas PGA 2018

PGA to największe w Polsce i tej części Europy targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej. Poznańska impreza ma już 10 lat. Jej historię budowało przeszło 370 tysięcy fanów gamingu. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji?

Wśród atrakcji przygotowano szereg różnorodnych propozycji: premiery, turnieje eSportowe, gwiazdy Twitch i YouTube, cosplay’erzy oraz nie mogło zabraknąć kiermaszy gier. Na zwiedzających czekać będzie 850 stanowisk do grania. Dla nieco starszych graczy, pamiętających Atari, Amigę, Comodore oraz tych młodszych, którzy chcieliby się przenieść w czasie zostanie uruchomiona strefa retro.

Gry i turnieje

Dzięki wspólnym działaniom graczy oraz Fundacji Indie Games Polska, której częścią są organizatorzy PGA, udało się wydobyć najlepszy potencjał polskiego GameDevu. Wieść o poznańskiej strefie gier niezależnych rozeszła się w świecie, dlatego możemy spodziewać się jeszcze większej liczby gości z zagranicy.

Duża impreza branżowa nie odbędzie się bez porządnej dawki e-sportu. Za sprawą współpracy ESL i Międzynarodowych Targów Poznańskich finały ESL Mistrzostw Polski rozegrane zostaną podczas PGA 2018. Rozgrywki ESL Pro European Championship po raz pierwszy pojawią się w 29. sezonie ESEA MDL i będą częścią nowego systemu ESEA. Najlepsze 4 drużyny z Europy zmierzą się w dniach 13-14 października.

Jeśli idzie o wystawców zobaczymy Microsoftu ze strefą Xbox i Xbox Game Pass z liczbą 80 stanowisk na 600 m2. Nie może oczywiście zabraknąć Nintendo, które ponoć odda do dyspozycji graczy 90 konsol i całą mesę nowości. W pełnej chwale powraca do Poznania PlayStation. Obozu „niebieskich” szukajcie w hali 8A. Ponadto na graczy czekają liczni wydawcy i studia, w tym rodzime Farm 51, które zaprezentuje grę World War 3.

Imprezy towarzyszące

Czym PGA jest w praktyce każdy gracz dobrze wie. Impreza o tych rozmiarach i tak długim stażu co roku musi wchodzić na wyżyny pomysłowości, aby przyciągać nowe tłumy gości. Dlatego warto przyjrzeć się imprezom towarzyszącym. Na tym polu mamy kilka solidnych pewniaków a także nowości, mogące przemówić nie tylko do grającej części społeczeństwa.

Zacznijmy od Stars4Fans. Jest to dwudniowe wydarzenie, na którym ponad 100 gwiazd YouTube spotyka się ze swoimi widzami. Na fanów czekają intrygujące wyzwania, występy, cosplay show, konkursy z nagrodami i oczywiście spotkania z ich idolami. Należy pamiętać jednak, że regularny bilet na PGA nie zapewnia wstępu do hali, gdzie odbywać się będzie Stars4Fans.

Natomiast branżowych profesjonalistów przyciągną prelekcje prowadzone przez światowe sławy. Wśród nich: Takashi Tokita (twórca serii Final Fantasy), Viktor Kostik (główny animator DayZ, Mafia 2), czy Chris McEntee (główny projektant serii Rayman). Dla stawiających pierwsze kroki w biznesie gier komputerowych miejscem wartym odwiedzenia jest Career Zone i warsztaty, organizowane w ramach Game Industry Conference, która poza wykładami uzupełniona jest w strefę rekrutacyjną.

Niezapomniany wieczór muzyki z gier

Epic Game Music to nowy muzyczny projekt. 12 października, w dniu inauguracji PGA, w Sali Ziemii ponad 50-osobowa orkiestra symfoniczna CoOperate Orchestra oraz kilkudziesięcioosobowy skład Chóru Akademickiego UAM pod batutą Adama Domurata wypełni muzyczną przestrzeń w rytm muzyki towarzyszącej wielu polskim oraz zagranicznym grom komputerowym.

CoOperate Orchestra to poznańska orkiestra symfoniczna założona i prowadzona przez dyrygenta Adama Domurata i managera Patrycję Jesionek. Od 2010 roku wystąpiła w ponad 80 koncertach podczas licznych festiwali, projektów kulturalnych, konferencji naukowych, jubileuszy czy gali charytatywnych zarówno w Polsce jak i za granicą. Natomiast Chór Akademicki UAM to 50 lat tradycji. Bilety na Epic Game Music można nabyć poprzez Bilety24.pl, EVENTIM i eBilet. Star wydarzenia o 20:30.

Niezwykle ciekawie zapowiada się Mediations Biennale. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również badawcze i naukowe. Sztuka powinna mieć pełnoprawny udział w dyskursie o człowieku oraz otaczającym nas życiu. Obraz uruchamia inną wrażliwość, percepcję i współistnienie z rzeczywistością. W koncept ten idealnie wpisują się gry jako narracja wizualna. W obrębie targów jak i przestrzeni miejskiej możemy spodziewać się przeróżnych instalacji zachęcających do interakcji.

Prestiżowa gala nagród

Central & Eastern European Game Awards (CEEGA) to wspólne przedsięwzięcie organizacji branżowych z 15 krajów naszego regionu, takich jak: Litwa, Łotwa, Rumunia, Macedonia, Białoruś, Mołdawia, Bułgaria, Gruzja, Słowacja, Węgry, Słowenia, Ukraina, Czechy i Polska. W ramach projektu co roku przyznawane będą nagrody dla najlepszych gier wideo powstałych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedsięwzięcie ma być kolejnym krokiem w kierunku integracji środowisk twórców z naszego rejonu Europy. Szacuje się, że w Europie Środkowo-Wschodniej działa ponad tysiąc studiów tworzących gry wideo, które zatrudniają ponad 25 tysięcy osób. Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach: visual art., audio, design, narrative, technology, hidden gem, best mobile game, best game. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 13 października, o godzinie 19.00 w Sali Ziemi.

Te i wiele innych atrakcji czekać będą na zwiedzających targi PGA 2018 w dniach 12–14 października. Bilety w niższej cenie można kupić w przedsprzedaży do 11 października. Szczegółowe informacje o atrakcjach i cenach wejściówek można znaleźć na www.gamearena.pl

Źródło: materiały prasowe | Zdjęcia: gamearena.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *