Dokładne usuwanie danych z dysku NVMe

Plextor udostępnił najnowszą wersję autorskiego oprogramowania Plextool, tym razem przeznaczonego dla dysków SSD NVMe. Może być ono szczególnie interesujące w kontekście RODO.

Podczas usuwania pliku zapisanego w tablicy alokacji, w rzeczywistości zmieniany jest jedynie pierwszy bajt jego nazwy. Sama treść pozostaje nienaruszona aż do momentu, w którym zostanie nadpisana innymi danymi z powodu niewystarczającej przestrzeni dyskowej.

Właśnie dlatego nawet po pozornym usunięciu pliku, można go cały czas odzyskać za pomocą specjalnego oprogramowania. Na skuteczne usuwanie danych nie pozwala także opcja formatowania dysku, która kasuje i odtwarza system plików, nie naruszając sektorów pamięci, w których informacje są przechowywane.

W przypadku dysków SSD, aby uzyskać pewność, że skasowanych danych nie da się już odzyskać, należy skorzystać z funkcji Secure Erase. Polecenie to działa na poziomie sprzętowym (wykonuje je oprogramowanie dysku, a nie aplikacja) i trwale usuwa dane ze wszystkich bloków pamięci.

Aby uruchomić funkcję Secure Erase na nowych dyskach Plextor, pokroju M9PeY i Plextor M9PeG, wystarczy skorzystać z oprogramowania Plextool, przeznaczonego dla nośników NVMe. Dzięki temu mamy 100% pewności, że wszystkie wrażliwe dane zostały bezpowrotnie usunięte.

Poza tym, nowa wersja oprogramowania Plextool dostarcza użytkownikom niezbędnych informacji, potrzebnych do monitorowania stanu dysku. Dzięki S.M.A.R.T. aplikacja pozwala kontrolować takie parametry, jak stan i żywotność urządzenia, aktualna temperatura pracy oraz ilość dostępnego miejsca. Aplikacja zajmuje niewiele (tylko 12,3 MB) i posiada łatwy w obsłudze interfejs. Wspierane modele to: seria M8Pe, seria M8Se oraz najnowsza, tegoroczna seria M9Pe.

Nowe oprogramowanie Plextool NVMe Edition można pobrać z adresu goplextor.com

Źródło: materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *