Intel świętuje 50-lecie. Co przyniesie przyszłość?

50 lat temu, 18 lipca 1968 roku, Robert Noyce i Gordon Moore założyli firmę Intel.

Czasy, gdy Intel był po prostu producentem procesorów, modułów pamięci czy układów płyt głównych, niewątpliwie minęły. To nadal filary działalności firmy, ale dziś pole zainteresowań Intela jest znacznie szersze. Dziś Intel przechodzi transformację, w sercu której stoją dane i ich niezwykły potencjał, starając się tworzyć świat, w którym technologia pomaga ludziom rozwijać się, rozwiązywać problemy społeczne i unowocześnia gospodarkę. Technologie, nad którymi dziś pracują inżynierowie Intela, jeszcze wczoraj były tematem powieści i filmów science fiction.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to nie tylko kolejna wielka fala w informatyce, ale ważny punkt zwrotny w historii ludzkości. Podobny do tego, w którym maszyny parowe zapoczątkowały rewolucję przemysłową, zmieniając każdy aspekt codziennego życia. Sztuczna inteligencja rozszerzy ludzkie możliwości, wzbogaci nasze interakcje z otaczającym nas światem oraz usprawni podejmowanie decyzji. Technologie nauczania maszynowego już dziś wspomagają ludzi w najrozmaitszych działaniach, wymagających gigantycznej mocy obliczeniowej, a z czasem ich rola w naszym życiu będzie coraz bardziej rosła. Każdego dnia korzystamy z SI, pomagającej nam w błyskawicznym przeszukiwaniu gigantycznych baz danych za pomocą internetowych przeglądarek.

Andy Grove (po lewej), Robert Noyce (w środku) i Gordon Moore (po prawej), 1978 r.

Intel zaczął tworzyć rozwiązania służące zaawansowanej analizie danych już w latach 80. Pierwszy superkomputer zdolny dokonywać zaawansowane (jak na tamte czasy) obliczenia zaprezentowany został w 1985 roku. Maszyna iPSC/1 składała się ze 128 procesorów Intel 286 pracujących jednocześnie. W kolejnych latach inżynierowie Intela rozwijali procesory do zastosowań naukowych i korporacyjnych z linii Intel Itanium oraz Intel Xeon, które dzisiaj napędzają centra danych i chmurę na całym świecie.

Połączony świat

Początek działań Intela na rzecz wszechobecnej łączności datować można na rok 1980, gdy Intel, DEC i Xerox podjęły wspólny projekt Ethernet, umożliwiając różnym komputerom komunikację w sieci lokalnej i tworząc branżowy standard łączności. Dzisiaj Intel wraz z partnerami tworzy szybką sieć 5G, standard, który ma w ciągu kilku najbliższych lat zastąpi dzisiejsze sieci LTE. Dzięki błyskawicznej szybkości działania, małemu opóźnieniu i znacznie zwiększonej przepustowości przesyłu danych sieć 5G będzie siłą napędową wielu technologii, w tym pojazdów autonomicznych.

Autonomiczne pojazdy

Z motoryzacją Intel związany jest od lat 70. XX wieku, gdy wszedł na rynek sterowników silników samochodowych. Mikrokontroler 8061 i jego odmiany, w połączeniu z jednostkami pamięci Intela, prawdopodobnie pojawiły się w większej liczbie Fordów niż jakikolwiek inny sterownik silnika w historii producentów samochodów. Do 1988 roku Intel sprzedał Fordowi 20 milionów sterowników EEC-IV. W następnych latach reputacja Intela w branży motoryzacyjnej nadal rosła, podobnie jak zasięg i zaawansowanie technologii produkowanej przez firmę dla rynku motoryzacyjnego.

W XXI wieku trend ten nadal się utrzymuje — w postaci działań firmy na rzecz technologii autonomicznej jazdy. W kolejnych latach będziemy przyglądać się rozwojowi technologii samochodów bezzałogowych działających w oparciu o technologie Intela. Wyposażone w systemy sztucznej inteligencji autonomiczne pojazdy zrewolucjonizują transport na całym świecie, zapobiegając wypadkom, generując ogromne możliwości ekonomiczne i gwarantując mobilność osobom starszym i niepełnosprawnym.

Globalny dział inwestycyjny Intela, wciąż powiększa portfolio spółek inwestując w przedsiębiorstwa tworzące innowacyjne rozwiązania. W 50. rocznicę istnienia Intela firma wspomina przeszłość, ale przede wszystkim patrzy w przyszłość, po to, by tworzyć technologie, które będą zmieniać świat w ciągu kolejnych 50 lat.

Źródło: materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *