Klawiatury mechaniczne – chwilowy trend czy rzeczywista przewaga?

Klawiatury mechaniczne są zdecydowanie rzadziej używane od tych membranowych. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim ich wyższa cena, która jednak przekłada się na liczne zalety. Czym różni się klawiatura mechaniczna od membranowej i czy warto w nią zainwestować?

Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami klawiatur tkwi w ich budowie, od której zależy wygoda użytkowania oraz żywotność sprzętu. Membranowe są tańsze, stąd też często znajdują zastosowanie w komputerach domowych, biurach czy szkołach. W tym przypadku pod klawiszami znajdują się gumowe „stopki” oraz cienka warstwa membrany. Podczas dociskania przycisku gumka styka się z membraną, co powoduje wysłanie sygnału do komputera i wywołuje odpowiednią reakcję. W klawiaturach mechanicznych każdy z klawiszy skrywa oddzielny przełącznik połączony bezpośrednio z płytką drukowaną. Dociśniecie przycisku wywołuje natychmiastową reakcję, a sposób działania klawiszy zależny jest od rodzaju przełącznika, który wpływa również na odczucia podczas korzystania z tego typu klawiatury.

Dlaczego klawiatury mechaniczne są lepsze?

W klawiaturach membranowych reakcję wywołuje tylko dociśnięcie klawiszy do samego końca, stąd też zbyt delikatnie ich naciskanie nie będzie miało żadnego skutku. Wykorzystana do budowy tego typu sprzętu guma, co prawda jest elastyczna, jednak po pewnym czasie traci nieco swoje właściwości, przez co przyciski nie działają tak jak powinny – wytrzymują one maksymalnie od 1 do 10 milionów naciśnięć.

Przełączniki w klawiaturach mechanicznych dzielą się na 4 rodzaje. Ich najpopularniejszym producentem jest firma Cherry MX.

Klawiatury mechaniczne na tym tle wypadają znacznie lepiej. Przyciski reagują nawet po ich delikatnym dociśnięciu, a ponadto są znacznie bardziej trwałe, bo wytrzymują nawet do 80 milionów przyciśnięć. Klawisze działają tak samo dobrze nawet po długim czasie użytkowania, co jest spowodowane obecnością sprężyny. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że znacznie lepiej przeżywają przypadkowe zalania, ponieważ każdy przycisk ma osobną zabudowę, stąd też płyny tak łatwo nie przedostają się na płytkę drukowaną.

Mówiąc o zaletach klawiatury mechanicznej nie można też zapominać o tym, że standardowo można na nich przycisnąć aż 10 klawiszy jednocześnie i wszystkie zostaną zarejestrowane przez system, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla graczy. Dla porównania – w klawiaturach membranowych maksymalny wynik to 4 do 5 klawiszy. Niemniej warto pamiętać, że przełączniki mechaniczne są znacznie głośniejsze podczas pracy niż klasyczne membranowe lub nożycowe – hybrydowe rozwiązanie spotykane głównie w notebookach.

Dla kogo klawiatury mechaniczne?

Cena klawiatury mechanicznej może zniechęcać do zakupu, czy warto więc w nią inwestować? Z całą pewnością jest to dobre rozwiązanie dla graczy, gdzie szybka reakcja klawiszy i zarejestrowanie przez system jednoczesnego wciśnięcia kilku przycisków może zadecydować o wyniku rozgrywki. Klawiatury mechaniczne będą też dobrym wyborem dla osób często tworzących dokumenty tekstowe w zależności od zastosowanego przełącznika. Biorąc pod uwagę dużą wytrzymałość tego typu sprzętu i jego wysoką żywotność można powiedzieć, że rzeczywiście mają one znaczną przewagę nad swoimi membranowymi odpowiednikami.

W przypadku graczy i osób często korzystających z klawiatury podczas pracy będą więc dobrą inwestycją, która dodatkowo oferuje bardzo duże pole do dostosowania jej do wyglądu naszego biurka i sposobu wykorzystania – obecnie sklepy internetowe takie jak Fyrestore oferują mnogość różnych kształtów, podświetleń i dodatkowych klawiszy, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *