Odświeżony Windows 7 na miarę 2018 roku

Zadebiutował niespełna dziesięć lat temu i z miejsca podbił serca użytkowników PC. Windows 7 po Viście zafundował ogromy skok jakościowy, dlatego do dziś pozostaje drugim najpopularniejszym okienkiem.

Rok 2018 to dość nietypowa data dla Microsoftu, ponieważ niespełna trzy lata temu debiutował Windows 10. Co w tym tak ciekawego? Dopiero teraz nieznacznie, ale jednak, szala popularności przechyliła się na korzyść Dziesiątki. Do tej pory palmę pierwszeństwa dzierżył Windows 7. O innych systemach giganta z Redmond nie ma co pisać, bo obecnie stanowią zaledwie ułamek tego, co należy od obu wspomnianych Okienek.

Windows 10 będzie rosnąć w siłę głównie dzięki biznesowemu i korporacyjnemu odbiorcy, a także z przyczyn czysto technicznych. Starszych systemów Windows nie jesteście w stanie zainstalować na urządzeniach opartych o procesory Ryzen oraz od siódmej generacji Intela. Rzecz ta ma szczególne znaczenie w temacie notebooków, bowiem niektórzy producenci nie przewidują odpowiednio zoptymalizowanych sterowników już od generacji Skylake.

Mimo tego właściciele nieco starszych i tych bardzo starszych maszyn nadal korzystają z usług Windows 7. Jest szybki, stabilny i przez dekadę zdążyliśmy się do niego mocno przyzwyczaić. Co jednak, jeśli dać Siódemce drugie życie? W maju pisaliśmy na temat ciekawego projektu, mającego na celu pokazać jak mógłby wyglądać system Windows XP w 2018 roku. Kamer Kaan Avdan, autor projektu publikujący na YouTube, postanowił pójść dalej i odświeżyć Windows 7.

W jego wizji system otrzymałby funkcjonalność kafelkowego interface’u, przy jednoczesnym zachowaniu swojej pierwotnej stylistyki. Prawdę powiedziawszy minimalizm Windows 10 zawsze wydawał mi się, aż nazbyt ascetyczny i depresyjny, a propozycja Avdana łączy graficzne dopieszczenie dla oka z przejrzystym wyglądem. Równie ciekawie prezentuje się pomysł wyglądu dostosowanego od pory dnia. W zależności czy pracujemy za dnia lub w nocy, tapeta i inny elementy systemu będą zmieniać swoją kolorystykę.

Projekt wygląda zacnie, szkoda tylko że jest to wyłącznie wizja koncepcyjna. Microsoft raczej nie przyłoży ręki, aby odświeżyć system będący produktem zamkniętym i nie wspieranym. Może zatem jakaś niezależna grupa weźmie na tapetę pomysł przeniesienia Windows 7 do A.D. 2018?

Źródło: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *