Windows XP 2018 Edition, czyli nowe szaty króla

Zadebiutował 25 października 2001 roku, a więc niewiele brakuje mu do pełnoletności. Wspominany ciepło przez użytkowników na całym świecie, Windows XP znów przykuł na sobie sporo uwagi internautów za sprawą ciekawego projektu.

Firma Microsoft ma w swojej historii produkty zarówno udane, jak i klapy, kładące się cieniem na dorobku całej korporacji. Wysłużony system Windows XP z całą pewnością nie należy do tej drugiej grupy. Zresztą, cztery lata po całkowitym zakończeniu wspierania systemu dla zwykłych konsumentów, starusieńki XP potrafi zaskoczyć swoją obecnością na uniwersyteckich komputerach albo w bibliotekach o różnych urzędach już nie wspominając.

Postęp jest jednak nieubłagany. Jeśli chcecie w pełni wykorzystywać potencjał współczesnych komputerów niejako skazani jesteście na Windows 10. Użytkownicy platform AMD Ryzen innego wyjścia niż 10-tka nie mają, podobnie właściciele Intela od generacji Skylake, która jako ostatnia oficjalnie wspiera Windows 7. Niemniej, warto wspomnieć, że Windows 10 i 7 podzieliły między siebie rynek PC niemal po połowie, gdzie około 10% należy do pozostałych systemów Microsoftu. Ciekawostką jest pewien fakt, że amerykański przemysł zbrojeniowy i wojsko nadal korzysta z usług XP, dlatego wymuszono na korporacji z Radmond przedłużenie wsparcia technicznego do 2019 roku.

Przejdźmy zatem do konkretów. Kamer Kaan Avdan, twórca na serwisie YouTube, postanowił uderzyć w nostalgię, przywracając do łask środowisko Windowsa XP. Nie chodzi oczywiście o wskrzeszenie całego systemu operacyjnego, bo to nie miałoby większego sensu – jego architektura jest zwyczajnie przestarzała. Zamiast tego Avdan przygotował projekt nakładki wizualnej dla popularnej 10-tki, chwytając tak ducha i estetykę XP z funkcjonalnością współczesnego kafelkowego interface’u.

Całość przedstawiono na filmiku trwającym półtorej minuty. Trzeba przyznać, że prezentuje się zacnie, by nie powiedzieć wielokrotnie lepiej, niż aż nazbyt ascetyczny oryginalny interface skrojony przez Microsoft dla najnowszego „Okienka”. Jednym słowem: korzystałbym! 🙂 Czy projekt ma szansę ujrzeć światło dzienne w postaci kompletnego produktu? Szczerze wątpię, choć ponoć nadzieja umiera ostatnia.

Źródło: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *