Dysk HDD reliktem przeszłości? Niekoniecznie

Choć ceny dysków SSD w ciągu ostatniego roku spadły znacząco, wciąż nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Zaledwie 15 proc. komputerów na świecie ma zainstalowany dysk SSD. Ten trend ulegnie jednak zmianie.

Na łamach raportu “Avast PC Trends Reports 2018”, na temat trendów komputerowych, znajdziemy kilka ciekawych wniosków. Przykładowo średnia długość życia komputera na świecie wynosi sześć lat. Ponadto laptopy i tablety stanowią obecnie 67 proc. rynku komputerowego. Według prognoz do 2020 roku laptopy będą stanowić w sumie 75 procent.

W raporcie znajdziemy także informacje dotyczące dysków SSD i HDD. Jak się okazuje, nośniki półprzewodnikowe nadal pozostają w cieniu “twardzieli”. Zaledwie 15 procent komputerów na świecie wyposażonych jest w SSD. Idąc dalej, tylko 7,7 proc. komputerów bądź laptopów posiada wyłącznie SSD. W 7,4 proc. urządzeń zainstalowany jest zarówno dysk SSD (jako systemowy), oraz HDD (magazyn danych).

Badania opracowano na podstawie analizy 163 milionów urządzeń. Wskazują one również, że wśród dysków SSD dominują modele o pojemności 128 GB, natomiast wśród HDD najpowszechniejszą wersją jest 500 GB.

Prognoza sprzedaży dysków HDD i SSD do 2021 roku według Statista (w milionach)

Kiedy dyski SSD pojawiły się na rynku, przez długi czas odstraszały one wysoką ceną. W ostatnich miesiącach sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeszcze rok temu, w marcu 2018, za dysk Plextor M9Pe(Y) o pojemności 256 GB trzeba było zapłacić blisko 500 zł. Aktualnie cena nośnika oscyluje w granicach 360 zł.

Autorzy raportu przytoczyli w nim także prognozy firmy Statista. Według nich do 2021 roku dostawy SSD przewyższą sprzedaż HDD. Spadające ceny będą główną przyczyną odwracającego się trendu, ale minie jeszcze kilkanaście lat, nim wykorzystanie dysków SSD w urządzeniach będzie większe, niż dysków twardych. Ekspansja nośników półprzewodnikowych jest jednak nieunikniona, co powinno oczywiście cieszyć wszystkich użytkowników, od profesjonalistów po przeciętnych zjadaczy krzemu.

Źródło: materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *