Jak zacząć przygodę z HDR na PC?

Karty graficzne obsługujące High Dynamic Range są obecne na rynku od dłuższego czasu, a telewizory z tą funkcją powoli stają się powszechne. Nareszcie na rynku zaczynają też pojawiać się monitory HDR. Korzystanie z tej technologii na komputerze PC wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

Efekt szerokiego zakresu dynamiki HDR (High Dynamic Range) można obecnie aktywować w grach PC w trzech wersjach. Pierwszym jest Dolby Vision HDR – obsługują go na chwilę obecną Battlefield 1 oraz Mass Effect Andromeda. Obecnie nie ma na rynku monitorów wspierających ten zamknięty standard, można jedynie wybierać spośród telewizorów z wyższej półki. Dolby Vision HDR wymaga certyfikacji sprzętu.

FreeSync 2 HDR obecnie wspiera Far Cry 5. Do jego aktywowania potrzebny jest monitor z certyfikatem FreeSync 2 HDR, jest to bardziej zaawansowana technologia od HDR10. Najbardziej popularny HDR10, to otwarty standard, do jego obsługi wystarczy monitor zgodny z VESA DisplayHDR. Standard VESA występuje w trzech odmianach, w zależności od maksymalnej jasności, jaką jest w stanie osiągnąć wyświetlacz – DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 oraz DisplayHDR 1000. Liczba odpowiada maksymalnej jasności wyrażanej w nitach (cd/m2), jaką monitor musi być w stanie osiągnąć. Wyższa wartość przekłada się na bardziej zauważalną różnicę między najjaśniejszymi a najciemniejszymi punktami wyświetlanego obrazu.

Oprócz trzech wyżej wymienionych istnieje jeszcze standard HDR10+, będący odpowiedzą na Dolby Vision HDR. Nie ma jednak na horyzoncie gier ani monitorów mających go wspierać. Z kolei standardy HLG oraz Technicolor Advanced HDR raczej nie zagoszczą w grach. Rzecz jasna tytuły wspierające Dolby Vision HDR czy FreeSync 2 HDR pozwalają aktywować HDR10, jeśli nie dysponujemy odpowiednio certyfikowanym sprzętem.

Wymagane składniki

Aby aktywować HDR10 w grze na PC, potrzebne są następujące elementy:

 • kompatybilna karta graficzna – AMD Radeon z serii RX 400 lub nowsza,
 • monitor albo telewizor obsługujący High Dynamic Range,
 • Windows 10 z zainstalowaną aktualizacją 1803 April 2018 Update (lub nowszą),
 • gra wspierająca HDR,
 • przewód do podłączenia wyświetlacza do karty – DisplayPort 1.4 lub HDMI 2.0,
 • najnowsze sterowniki dla karty graficznej.

Pamiętajcie że, oficjalnie wsparcie Windows 10 dla High Dynamic Range występuje od wersji 1709, jednak dopiero w wersji 1803 wyeliminowano problemy utrudniające poprawne działanie technologii.

Wpływ na wydajność

Platforma testowa:

 • Intel Core i7-5960X @ 4 GHz
 • 4 x 16 GB DDR4 @ 2666 MHz CL11
 • SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX Vega 64 8 GB Limited Edition
 • Radeon Software Adrenalin Edition 18.7.1
 • Windows 10 x64 1803
 • AOC AG322QC4 @ Quad HD FreeSync 2 HDR

Włączenie High Dynamic Range powoduje, że karta graficzna musi wykonać nieco więcej obliczeń, niż przy standardowej rozpiętości tonalnej SDR (Standard Dynamic Range). Jednak spadek wydajności tym spowodowany w zależności od gry jest mały lub wręcz pomijalny.

W ramach ciekawostki pojawiły się wykresy dla trybu FreeSync 2 HDR z Far Cry 5. Należy jednak pamiętać, że wszystkie inne testy były przeprowadzone z wyłączoną technologią FreeSync i nie powinno się ich porównywać do wyników testów z aktywowanym FreeSync.

Podsumowanie

Nawet przy zastosowaniu monitora o maksymalnej jasności 400 nitów różnica między standardowym trybem wyświetlania a HDR10 jest zauważalna, choć intensywność efektu różni się w zależności od gry. Użycie wyświetlacza o jasności 600 nitów, a tym bardziej 1000 nitów dodatkowo polepszy wrażenia wizualne. Tryb FreeSync 2 HDR wymaga od deweloperów gry i producenta monitora większego nakładu pracy, jednak zarazem oferuje jeszcze lepsze doświadczenia płynące z rozgrywki.

Warto odnotować, że zrzuty ekranowe wykonane z włączonym HDR10 nie reprezentują tego, jak dana zawartość prezentuje się w rzeczywistości i nie należy się nimi sugerować. Reasumując, aktywacja trybu High Dynamic Range nie powinna w zauważalny sposób wpływać na wydajność, natomiast gry wykorzystujące ten efekt w dobry sposób potrafią wizualnie sporo zyskać.

Tekst powstał przy współpracy ze specjalistami Sapphire.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *